Home

Analizat e melcise

Mëlçia (greq. hepar, lat iecur) apo mëlçia e zezë, është organi qendror i gjithë metabolizmit dhe gjëndra më e madhe e trupit që lidhet me aparatin tretës.Detyrat më të rëndësishme të saj janë prodhimi i proteinave të rëndësishme për jetën (p.sh faktorët e mpiksjes), përpunimi i pjesëve përbërëse të ushqimit (p.sh ruajtja e glukozës), prodhimi i lëngut të. Qendrat e konservimit gjithmonë bëjnë analizat për të parë nëse ka kaluar hepatit ose jo. Më i rrallë është edhe hepatiti D. Përveç këtyre hepatiteve sëmundje tjetër e mëlçisë, duke e krahasuar shumë edhe me vende të tjera, duke pasur parasysh që tek ne konsumohet goxha shumë alkooli, kemi edhe hepatitet nga alkooli të cilat mund të çojnë deri në cirrozë, nëse pa Më të rrezikuar për të dëmtuar mëlçinë janë pacientët që përdorin ilaçet kundrejt yndyrnave, prandaj ju rekomandohet që çdo 2-3 muaj të bëjnë analizat e mëlçisë. Gjithashtu problematik janë edhe pacientët që mjekohen me hipertension arterial, reumatizmalët , edhe parkinsoni, gjithmonë para fillimit të preparateve pacientët duhet të bëjnë analizat e mëçisë çdo.

TRANSMINAZAT DHE ANALIZAT E TJERA. Mes analizave që kërkohen më tepër janë: ALT (apo GPT), transaminaza alanine, një enzimë e mëlçisë që ndihmon organizmin në metabolizimin e proteinave. Bëhet fjalë për një proteinë të sintetizuar vetëm nga ky organ dhe në rast lezionesh derdhet në gjak duke rritur kështu përqëndrimin e pranishëm përtej kufijve të saj normal. AST. Mëlçia është organ shumë i punësuar dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm, me anë të ushqimit apo nga ambienti, mund të punojë ngadalë. Ekzistojmë disa simptoma të cilat tregojnë punën e ngadalësuar të mëlçisë, transmeton Telegrafi. 1. Shpesh vjen deri te lodhja, madje edhe me [ Mëlçia është një organ tejet i rëndësishëm në trupin e njeriut. Ka shumë role të rëndësishme si pastrimi i gjakut, luftimi i infeksioneve të ndryshme dhe ndihmon në tretjen e ushqimit Gjithashtu, analizat e gjakut janë të rëndësishme për të kontrolluar shëndetin e këtij organi, pasi tregojnë sekretimin e enzimave nga mëlçia, ALT rritet kur rritet numri i qelizave të vdekura të mëlçisë, pra kur është e dëmtuar e lëshon në gjak më shumë këtë enzimë. ALT qëndron brenda në mëlçi dhe kryen funksione si tretja, ruajtja e vitaminave e mineraleve. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje... Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat e pakuptueshme afër numrave në letrën të cilën ua jep laboranti, ju këshillojmë ta lexoni në mënyrë të kujdesshme këtë tekst dhe të mësoni për vlerat referente të pasqyrës së.

Nga analizat e bëra në citologji, nuk ka pas ndonjë çrregullim apo deformim të trombociteve, por vetëm se është vërejtur një ulje e numrit të trombociteve. Kam qenë në spital për shkak të një ndezje në mushkëri para se të konstatohet se kam trombocitopeni. Tashti, nuk po e di shkakun e kësaj sëmundje dhe si mund të shërohem, prandaj ju lutem që të më ndihmoni. PËRGJ Ndoshta në shikim të parë është vetëm mori të dhënat normale biokimike analizës, deshifrohen emrat e tyre të çuditshme dhe krahasimin e tyre me analizat e tyre në formën e përgjigjeve. Dhe tani sëmundja duket të jetë gjetur. Megjithatë, duhet të theksohet se në disa raste rezultatet mund të tregojë një sëmundje krejtësisht të ndryshme. Prandaj, ne ju sugjerojmë ende. Analizat e mëngjesit . Ritmi ditor i marrjes së kampionëve për analizë është shumë me rëndësi. Vlerat referente për disa analiza në orët e mëngjesit nuk janë të njëjta me vlerat e orëve të mbrëmjes, prandaj është me rëndësi të respektohet procedura të cilën e përshkruan mjeku. Vlerat e disa analizave laboratorike ndryshojnë gjatë ditës, ndërkaq më së mirë.

Duke qenë një ndër analizat shumë të rëndësishme për vlerësimin e shëndetit tonë, po aq shqetësuese bëhet edhe gjetja e vlerave të rritura të tyre. 1 deri në 4 % e popullsisë pa ankesa specifike, mund të kenë të rritura enzimat hepatike. Kjo përqindje është më e lartë tek njerëzit obezë, me Diabet Mellit, apo tek ato me rritje të yndyrnave në gjak. Vlerat normale. 13:44 | 1 Qershor 2015 . Anatomia e mëlçisë. Mëlçia është një organ aq i rëndësishëm sa që ne mund të mbijetojmë vetëm një deri në dy ditë nëse ndalon së punuari

Mëlçia - Wikipedi

 1. Analizat e gjakut tregojnë rritje të lehtë të enzimeve si ALT dhe ALT. Tek personat alkoolistë kemi edhe rritjen e gama-glutamil transpeptidazës(GGT), enzim tjetër i mëlҫisë. Koha e protrombinës dhe trombinës janë të ulura tek sëmundja kronike dhe paraqitja e cirrozës. Biopsia e mëlçisë është metodë tjetër e diagnostikimit të dhjamosjes dhe ajo është metodë konfirmu
 2. azat dhe analizat e tjera për mëlçinë dhe pse duhen. VLERAT NORMALE. Niveli i gama-GT mund të ndryshojë sipas moshës dhe gjinisë. Meshkujt 0 - 11 muajsh: më pak se 178 U/L 12 muajsh - 6 vjeç: më pak se 21 U/L 7 - 12 vjeç: më pak se 24 U/L 13 - 17 vjeç: më pak se 43 U/L Moshë e rritur: 8 - 61 U/L. Femrat 0 - 11 muajshe: më pak se 178.
 3. e njeriut është bilirubina. Çfarë ndodh kur vlera e bilirubinës ngrihet? Ngritja e nivelit të bilirubinave në gjak është problem me të cilin ballafaqohet një përqindje jo e vogël [
 4. Semundjet e melcise ushqimet qe i shkaktojne dhe si kurohen. Botuar: 10 vite më parë; Shkruar nga: Mëlçia është një organ solid, ngjyrë kafe të errët dhe gjendra më e madhe e trupit. Ka disa funksione, sekretues-rezervues, etj. Forma e mëlçisë Ajo përngjan me një prizëm triangular kënddrejtë, pa këndin e djathtë. Ka 5 sipërfaqe: të sipërme, të poshtme, të përparme.

Mëlçia, sëmundjet dhe shkaktarë

Kujdes! Ja çfarë e dëmton më së shumti mëlçin

Voal - Vetëm një analizë e gjakut mund të sugjerojë në sëmundje të caktuar apo gjendjen e mirë shëndetësore të pacientit. Edhe pse mjeku duhet të japë mendimin përfundimtar për parametrat e shumtë të pasqyrës së gjakut, edhe ju vet, me sqarimet që vijojnë, mund të mësoni se a ekziston shenjë për alarm apo j Analizat e gjakut për kolesterolin dhe trigliceridet duhen kryer çdo vit. Nivelet e këqija të kolesterolit rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe ishemisë. Niveli i kolesterolit të keq duhet të jetë nën 100 mg/dl dhe i kolesterolit të mirë mbi 60 mg/dl. Tensioni i gjakut . Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dëmtim të kockave, trurit, syve, veshkës dhe zemrës. Shenjat, simptomat, analizat e gjakut. Ne fazen e pare Cirroza nuk paraqet shenja te dukshme. Mund te kalojne vjet per te kuptuar demin qe Melcia po kalon. Kjo situate krijohet pasi melcia mund te kompesoje humbjen e qelizave te saj'te semura' duke e mbingarkuar ato te shendetshme. Shenjat e para te semundjes jane humbja e oreksit, peshes dhe mases muskulore. Me pas, kur demi është i madhe. semundja e melcise-konica.al. Parandalimi: Për të parandaluar sëmundjen e mëlçisë: *Mos abuzoni me alkolin. Për të rriturit e shëndetshëm, kjo do të thotë maksimumi deri në një pije në ditë për gratë dhe deri në dy pije në ditë për burrat. Pirja e rëndë ose me rrezik të lartë përcaktohet si më shumë se tetë pije në javë për gratë dhe më shumë se 15 pije në.

Çfarë janë transaminazat dhe analizat e tjera për mëlçinë

 1. imit fizik të pacientit, më pas fillohet me ekza
 2. azave dhe të bilirubinës. Hepatiti alkoolik ndodh në afërsisht 35 % të përdoruesve të rregullt të alkoolit. Hepatiti alkoolik mund të jetë i formës së rëndë ose të lehtë. Hepatiti alkolik i lehtë mund të shërohet pas lënies së alkoolit, ndërsa hepatiti alkoolik i.
 3. Mëlçia është organi më i madh në trup dhe ka disa përgjegjësi shumë të mëdha: filtron gjakun, përpunon lëndët ushqyese, ndihmon për të luftuar infeksionet, për të prodhuar proteinat që ju duhen për mpiksjen e gjakut etj. Të gjitha këto funksione bëjnë që ajo të jetë e sulmuar nga të gjitha anët, duke rritur rrezikun

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme). Artikuj të ndërlidhur. Pema që ka shumë kalcium e që stimulon punën e trurit. 14:58, 20 Qershor, 2020. Gjethet e vishnjave, ideale për bukuri dhe shëndet. 09:05, 20 Qershor, 2020 . Ushqimet që do t'ju ndihmojnë të bëni gjumin e ëndrrave. 14. Ndërkaq, për të analizuar saktësisht madhësinë e shëndetin e mëlçisë suaj, lind e nevojshme të bëni një eko, por edhe analizat e gjakut janë të rëndësishme për kontrollin e këtij organi pasi tregojnë sekretimin e enzimave. ALT rritet kur rritet numri i qelizave të vdekura të mëlçisë, pra kur organi është i dëmtuar e lëshon në gjak më shumë këtë lloj enzime. shendeti i melcise; Trajtime Mjekesore; Vaksinat; Të fundit. nga AgroWeb më 16 Qershor 2020. Biskotat Me Gjalpë Kikiriku - Të Lehta me Shije të Veçantë . Gjalpi i kikirikut është ndër produktet më të pasura me ushqyesit makro dhe mikro. Ai mund të mos jetë aq i shëndetshëm sa spinaqi apo brokoli, megjithatë është një burim i pasur i vitaminës E, B3, B6, folatit, magnezit. Nëse ju jeni gati për të dhuruar gjak biokimiGjëja kryesore - data e analizave të refuzojnë ushqimin. Edhe darkë, hani një natë më parë, duhet të jetë e lehtë.Ju kundërindikuar punë i.. Mëlcia dhe Funksionet e mëlçisë. Mëlçia është një fabrike gjigande e trupit, nxehtësia e prodhuar nga reaksionet e ndryshme kimike kontribuon në ngrohjen e përgjithshme të trupit.Mëlçia sekreton (prodhon) BILEN (lëngu i tëmthit) që përbëhet, kryesisht, nga kripërat biliare ( glikolati i natriumit e taurokolati), pigmentet biliare (bilirubina e biliverdina), kolesterolin e.

Analizat Bakteriologjike. Feçe Parazit - Analizë e cila indikon prezencën e parazitëve të ndryshëm, si Giardia Lamblia, në organizëm. Parazitë të cilët transmetohen lehtësisht ndërmjet individëve dhe shkaktojnë shqetësime tek të prekurit prej tyre. Nëse lihen pa u trajtuar mund të shkaktojnë probleme serioze. Feçe Kandida - Analizë e cila indikon prezencën e. Analizat e urinës dhe simbolika e ngjyrës së saj. On Nov 30, 2017. 423. Share. Get real time updates directly on you device, subscribe now. Subscribe. Urina është tajitje e veshkave, që fitohet me proceset e filtrimit glomerular, reapsorbimit tubular dhe sekrecionit tubular. Gjatë këtij procesi prej gjakut pastrohen produktet e metabolizmit të cilat normalisht janë të dëmshme. Analizat mjeksore që çdo 50-vjeçar duhet të bëjë . 275Shpërndarje. 0Komente July 30, 2018 July 30, 2018. Është e rëndësishme që për të pasur një shëndet të mirë duhet patjetër që të kujdeseni dhe të bëni analizat e duhura mjeksore. Personat që janë rreth moshës 50-vjeç duhet patjetër të kenë parasysh dhe të bëjnë këto analiza gjaku. Më poshtë ju do të. Në analizat biokimike të gjakut shpesh mund të gjeni se të përcaktojë nivelin e komponimeve inorganike dhe komponimeve organike: Kalciumi (Ca) - brendaqelizor përqendrimi dosja është vendi kryesor - Sistemi skeletor. Vlerat ndryshojnë në sëmundjet e kockave, tiroide, mëlçinë dhe veshkat. Kalciumi është një zbulimin e rëndësishme diagnostike test patologji të sistemit.

Analizat duhet te behen patjeter per te konstatuar nese je i prekur nga semundja e verdhezes (nese rezulton i prekur, ndalohet te besh vaksinen, por duhet te fillosh menjehere nje trajtim mjekesor te vecante dhe, per te thene te verteten, te nderlikuar). Mandej, nese e ke kapercyer testin laboratorik, drejtohesh ne farmaci. Jane 3 vaksinat anti-hepatit dhe vetem e fundit jepet falas. Cdonjera. Shëndeti i sëmurë ka përfshirë gjithmonë vizitën e një mjeku dhe analizën e përgjithshme-standarde mëvonshëm biokimike të gjakut. Si për të dhuruar kimi gjakut? Së pari, ju duhet për të dhuruar.. Bilirubinës në analizën biokimike të gjakut (BAC) pretendon të jetë vendi qendror për shkak se ajo është përshkruar pothuajse në të gjitha rastet që kërkojnë diagnostifikimit laboratorike, ekzaminimi klinik, ekzaminimin e punëtorëve të angazhuar në punë të rrezikshme, shtatzënisë dhe sëmundjeve të ndryshme që lidhen me sistemin hemostatic, funksioni i mëlçisë dhe.

Kuptojmë këtu me ekzaminimet, analizat e testet që ka në dispozicion, përfshirë dhe biopsinë e mëlçisë. Liver liver and Functions The liver is a giant body factory, the heat produced by various chemical reactions contributes to general body warming. The liver secretes (produces) BILEN (tone juice) that consists, mainly, of biliare salt (sodium glicolate and taurocolate), biliare. Edhe nëse bëhen analizat e zakonshme të mëlçisë, ato mund të dalin mirë. Kështu, HBV-ja mund të jetë një vrasës i heshtur që të godet pa dhënë shenja. Mund të japë simptoma edhe dekada pasi merret virusi. Në këtë kohë mund të jetë zhvilluar ose cirrozë, ose kanceri i mëlçisë. Këto sëmundje vrasin 1 në 4 bartës të HBV-së. 0. Share. Prev Post Milano /Pranga në.

Analizat e gjakut për të parë nëse mëlçia juaj funksionon në rregull; Fotografime të mëlçisë, të cilat mund të tregojnë madhësinë e saj dhe të tregojnë nëse ka ënjtje ose tkurrje; Biopsi të mëlçisë, gjatë të cilës mjeku përdor një gjilpërë për të marrë një pjesë të vogël të indit të mëlçisë dhe për ta kontrolluar atë më pas me mikroskop, për të. Analizat kanë treguar se përbërësit e kësaj bime mund të vrasin qelizat e kancerit, si të atij të zorrëve, por edhe të mëlçisë. Por, studimi i bërë në Universitetin shtetëror të Oregonit është bazuar vetëm te qelizat në laborator dhe nuk ka analizuar se a ndihmon në këtë drejtim edhe konsumimi i birrës Analizat e ndryshme nuk e nxjerrin kete problem se me 60% te melcise se bllokuar analizat dalin perfekte. Atehere si e dallojme qe kemi gure ne melci? Nje prove e thjeshte. Nese gjuha ka anash saj si dhembezime kjo tregon qe ka gure melcia, lekura e thate, floket e rene ose te dobet etj. Si behet pastrimi i melcise? Metode alternative qindra vjecare e cila ka nje efikasitet te larte pa bisturi.

Një teknikë të re kirurgjikale që e bën më të lehtë transplantimin e organeve. Dhuruesit kanë më pak dhimbje, më pak komplikacione dhe shërim më të shpejtë sesa me një procedurë tradicionale. Më shumë se 14,000 mijë njerëz në Shtetet e Bashkuara janë duke pritur për një transplantim të mëlçisë q Analiza e feçeve. Çfarë është. Kjo analizë, ka të bëjë me ekzaminimin në laborator të një mostre feçesh të mbledhura nga pacienti. Është e rëndësishme për të zbuluar infeksionet dhe sëmundjet që mund të prekin zorrët, mëlçinë dhe pankreasin

14 shenjat që mëlçia nuk ju punon si do të duhej - Telegraf

Kanceri i Melcise. 9:42 AM. Kanceri primar i mëlçisë është kancer i cili formohet në indin e mëlçisë. Kanceri sekondar i mëlçisë është kanceri i cili shpërndahet (metastazon) në mëlçi nga një pjesë tjetër e organizmit dhe emërohet si në bazë të vendit nga ka ardhur. Vetëm në SHBA, numërohen rreth 30 mijë raste të reja në vit dhe rreth 20 mijë vdekje nga kanceri. Duke përdorur analizat biokimike mund të sqaruar diagnozën, përshkruajnë trajtim, atëherë ajo është e saktë, për të përcaktuar fazën e sëmundjes. Për të marrë të dhëna të besueshme duhet të ndjekin rregulla të thjeshta. Analiza biokimike është bërë me stomak bosh (duhet ndaluar të hahet për 12 orë), si futje fluide mund të jetë një sasi e vogël e ujit, gjaku.

Mëlçia - Si të Dalloni Shenjat e Para të Problemeve në

Analizat e gjakut, ekot, skaneri janë disa nga metodat diagnostikuese që aplikohen për zbulimin e hershëm të kësaj sëmundjeje. Disa nga simptomat janë: mungesë e oreksit, ndjesia e të vjellit, fryrja e barkut, ikteri i lëkurës dhe i mukozës së syve, shpig- mentimi i fekaleve, humbje në peshë, lodhje e përgjithshme trupore etj.. Në qoftë se këto simptoma shfaqen. Title: Analizat e urines, Author: Edona Halili, Name: Analizat e urines, Length: 45 pages, Page: 1, Published: 2018-05-29 . Issuu company logo. Close. Try. Features Fullscreen sharing Embed. Analizat laboratorike tregojnë ndryshimet në të dhënat e funksionalitetit të mëlçisë, me ngritje të transaminazave, me karakteristikën e treguar në raportin AST/ALT më të madh se dy. Ekografia hepatike flet për një mëlçi steatotike (e pasur me yndyrë) ndërsa CT përjashton format e tjera të pamjaftueshmrëisë hepatike (si tumori). Biopsia hepatike kërkohet rrallë në. Abscesi i mëlçisë shkaktohet nga bakteret, parazitët, ose nga funget.Bakteret më të zakonshme janë Eschericia coli, Klebsiella pneumoniae, Bacteroides, Enterococcus. Absceset bakteriale zakonisht pasojnë shtrirjen e infeksionit nga fshikëza e tëmthit.Mundet që absceset bakteriale të shkaktohen edhe nga përhapja hematogjene e infeksioneve nëpërmjet venës porta (rastet me.

Zmadhimi i mëlçisë, si ta trajtoni me bimë mjekësore

 1. Mbulon me lajme të gjithë kategoritë: shqiperi, politike, kosove, sociale, ekonomi, sport, kronika, lajmi fundit, periferi, rajon, bota, analiza, intervista.
 2. Pasqyra e gjakut mund të bëhet si pjesë e kontrollit të rregullt mjekësor. Pasqyra e gjakut mund të japë informata të vlefshme për gjendjen e përgjithshm
 3. SOT - Semundjet kirurgjike te melcise ne Spitalin Amerikan, 03 05 2016 - Duration: 17:15. Kohavision - KTV 5,846 views. 17:15. How to make French Baguettes at home - Duration: 13:53..
 4. e pacientit. Traumat e Heparit dhe kujdesi infermjeror Xhuma Leka(Hyseni) 6 Kapitulli I 1. Anatomia e Heparit Hepari është gjendra më e madhe në trupin e njeriut, me peshë 1500 gram, me ngjyrë të kuqe të errët në kafe, me konsistencë të butë. Ajo.

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? - Telegraf

 1. Analizat jane WBC 5.90, NEUT# 4.05, LYMPH # 1.48, MONO # 0.30, EO # O.O, BASO # 0.1, NEUT % 69, LYMPH % 25.1,MONO % 5.1, EO % 0.3, BASO % 0.8, RBC 5.31, HGB 10.7, HCT 32.7, MCV 61.6, MCH 20.2, MCHC 32.7, RDW-SD 33.3, RDW-CV 15.2, PLT 233, PCT 0.26, MPV 11.0, P-LCR 32.8, PDW 13.1.Kjo gjendje lipotimie me eshte perseritur disa here 5-6 here per.
 2. Analizat e gjakut për kolesterolin dhe trigliceridet duhen kryer çdo vit. Nivelet e këqija të kolesterolit rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe ishemisë. Niveli i kolesterolit të keq duhet të jetë nën 100 mg/dl dhe i kolesterolit të mirë mbi 60 mg/dl. Tensioni i Gjakut . Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dëmtim të kockave, trurit, syve, veshkës dhe zemrës.
 3. Analizat e gjakut Një test i gjakut mund të tregojnë se sa mirë mëlçisë është duke funksionuar, edhe pse devijimet nga norma - jo një shenjë e karcinomës hepatocelulare (HCC) (kancer hepatoqelizore). Niveli i alfa-fetoprotein (AFP) në gjak është rritur në 90% të pacientëve me HCC, dhe në qoftë se ajo është e ngritur, ajo gjithashtu mund të jetë një shenjë e kancerit.
 4. laboratorik të gjakut, ai nënkupton dy lloje analizash: ato të cilat janë të orientuara në hulumti
 5. Sipas një studimi të bërë së fundmi rezulton se brokoli është një bimë që të mbron nga kanceri i mëlçisë. Kosnumimi i brokolit tre deri në pesë herë në javë ul rrezikun për t'u prekur nga lloje të ndryshme kanceri, si ai i gjirit, prostatës dhe kancerit të zorrës së trashë
 6. nga SekreteBukurie; më August 31, 2017; Këto janë 3 femrat që duhet të martoheni, sipas shenjës së horoskopi
 7. pastrimi i melcise; Rrushi i thate; Të fundit. nga AgroWeb më 15 Qershor 2020. Gjellë e Shpejtë Verore Me Bizele Dhe Kërpudha. Gatimi është padyshim një veprim që duhet kryer me dashuri. Falë kësaj 'erëze' jo dhe aq sekrete, çdo amvisë mund të krijojë receta të larmishme, plot shije e vlera. Në rastin e bizeleve, amvisat shkojnë përtej gjellës tradicionale me bizele.

Kujdes! Ja çfarë e dëmton më së shumti mëlçinë GAZETA

Video: Dr. Shpresa Huruglica, Specialiste e Biokimisë klinike ..

Çka është Fibro testi dhe Fibro Max testi?Fibro test dhe Fibro Max test janë metoda jo-invazive të diagnostikimit të mëlçisë, bazuar në mostrën e gjakut - diagnoza e sëmundjes së mëlçisë me biomarkerë nga serumi, lehtë për t'u përdorur dhe duke siguruar rezultate me saktësi të lartë. Me mbi dy milionë teste të kryera në Sëmundje ka në të gjitha anët dhe me shpejtësi po bëhen të përditshme. Kjo nuk është aspak befasuese, pasi ambienti ynë është krejt helmues pothuajse. Për të parandaluar sëmundjet, është e rëndësishme të shndërrojmë në rutinë për pastrimin e trupit dhe organeve. E rëndësishme është mëlçia, organi më i madh pastrues. Si mund ta pastroniLex Analizat e gjakut: Vlerat e parametrave të gjakut që rriten zakonisht gjatë kolestazës dhe që janë: bilirubina totale, fosfataza alkaline, amilaza koha e protrombinës transaminaza gama GT dhe acidet biliare. Ekzaminimet imazherike për diagnostikimin: ekzaminimi i parë që bëhet zakonisht është ekografia, e cila ndiqet nga një tomografi e kompjuterizuar (TC) apo një rezonancë. Edhe nëse bëhen analizat e zakonshme të mëlçisë, ato mund të dalin mirë. Kështu, HBV-ja mund të jetë një vrasës i heshtur që të godet pa dhënë shenja. Mund të japë simptoma edhe dekada pasi merret virusi. Në këtë kohë mund të jetë zhvilluar ose cirrozë, ose kanceri i mëlçisë. Këto sëmundje vrasin 1 në 4 bartës të HBV-së. «Si e mora virusin e HBV-së.

Analizat mikrobiologjike: • Feçe parazit • Feçe kandida • Koprokultura • Urokultura • Kulturë fyti për kandida dhe koke . Ndër testet e tjera që kryhen në laboratorin tonë përmendin ato të që kanë lidhje me anemitë siç është dozimi i ferritinës i folateve vitaminës B12, ato të sëmundjeve reumatizmale si Anti-CCP Diagnoza: Bazohet në analizat serologjike dhe në rritjen e transaminazave. 3. Hepatiti A: a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit A, një picornavirus i njohur si HAV (Hepatitis A Virus). b. Përhapet me rrugë fekalo-orale. d.m.th., infeksioni merret nëpërmjet ngrënies të ushqimeve të infektuara. c. Inkubacioni = 2 deri 6 javë; transaminazat rrinë të rritura për rreth 4 javë. d. Analizat e metejshme treguan hemoglobine 59 g/l, me nje volum korpuskolar mesatar 101 fl , trombocite 319 x 10^9 /l , dhe rruaza te bardha 9.1 x 10^9 /l. Analiza e nje vetrine te gjakut (eng. blood film , ita. striscio periferico) nuk paraqiste hemolize; nuk kishte qeliza shenjester ose neutrofile te hiperpigmentuara, por analiza e vetrines paraqiste anemi makrocitike. Perqendrimet e.

Analiza biokimike e biokimisë gjakut normë deshifrim e

Analizat e gjakut pasqyrojnë mënyrën se si është duke funksionuar mëlçia juaj, si dhe mund të përdoren për të monitoruar sëmundjen tuaj gjatë procesit të mjekimit. Mjeku juaj mund të i'u këshilloj të bëni skanimin e mëlçisë me anë të ultrazërit apo rrezeve X. Në disa raste preferohet edhe biopsia e mëlçisë. Gjatë procesit të biopsisë, një pjesë e vogël e m - Analizat e gjakut. Analizat e gjakut duhen për të ndihmuar në dallimin e autoantitrupave të hepatitit autoimun nga ato të sëmundjeve të tjera të mëlçisë që kanë simptoma të ngjashme, të tilla si hepatiti viral, ceroza primare e tëmthit, steatohepatitis, apo sëmundja Ëilson. - Biopsia e mëlçisë. Biopsia e mëlçisë është një procedurë që përfshin marrjen e një. Diagnoza: Bazohet në analizat serologjike dhe në rritjen e transaminzave. Hepatiti A: a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit A, një picornavirus i njohur si HAV (Hepatitis A Virus). b. Përhapet me rrugë fekalo-orale. d.m.th., infeksioni merret nëpërmjet ngrënies të ushqimeve të infektuara. c. Inkubacioni = 2 deri 6 javë; transaminazat rrinë të rritura për rreth 4 javë. d. Hepatiti. Analizat e gjakut dhe urinës kryhen për të kontrolluar sëmundjet e veshkave. Sëmundjet e veshkave mund të përparojnë deri në mosfunksionimin e veshkave. Sëmundjet e veshkave hasen shpesh. Me ketë kuptojmë se, 8-10 % e popullsisë së rritur preket nga një formë e dëmtimit të veshkave, dhe çdo vit vdesin miliona njerëz para kohe nga ndërlikimet e lidhura me sëmundjet kronike. Pse të shkojmë tek mjeku kur ndihemi mirë?! Pse t'i nënshtrohemi Check Up- it edhe kur nuk kemi ankesa?! SEPSE: Diagnostikimi në stadet e para të sëmundjes çon në ecuri më të mirë të saj

Zbulimi i sëmundjeve, kur duhet kryer analiza e gjakut dhe

Prandaj shumë njerëz që kanë anemi nuk e dinë që e kanë, derisa kryejnë analizat e gjakut, ku dhe e zbulojnë. Tipet më të zakonshme të Anemisë . Anemia nga mungesa e hekurit është shkaku më i zakonshëm i anemisë. Ndodh kur ju nuk keni mjaftueshëm hekur në trupin tuaj si rezultat i dietës së varfër me ushqime që përmbajnë hekur, i humbjes së gjakut ose nga. Shikojini mire keto pamje. Jane te autopsise se nje melcie te nje njeriu te vdekur me kancer ne melci, ose me cevoze sic quhet. Melcia eshte prere ne menyr Sëmundjet e trashëguara, ose sëmundjet gjenetike, janë sëmundje që transmetohen nga njëri brez në tjetrin. Sëmundjet gjenetike janë aktualisht të pashërueshme, mbasi shkenca akoma nuk është në gjendje të korrigjoje defektin, edhe pse ekzistojnë kura për to

Steatoza hepatike mund të ketë theksuar simptoma, por ndonjëherë shenja të dukshme përcaktohet duke përdorur analizat biokimike, vërejtur. Megjithatë, me ultratinguj duhet domosdoshmërisht tregojnë zgjerimin mëlçisë. Gjithashtu sëmundje diagnostikuar me prekje - ngutshme dhimbje. Steatoza e mëlçisë mund të zhvillohet në kronike dhe të zgjasë për vite me rradhë. Analizat laboratorike - Analizat rutinë - Funksioni i Mëlçisë - Alaninë aminotransferaza ose transaminaza glutamik-piruvike (SGPT) Sigla e Ekzaminimit: ALT. Alaninë aminotransferaza është një enzimë, e lokalizuar kryesisht në muskujt skeletik, mëlçi, veshka, zemër. Ajo është e përfshirë në sintezën e aminoacideve. Ky test është përdorur kryesisht si një vlerësim për. analizat e gjakut për shënuesit e hepatitit viral; ndonjëherë të kryer një biopsi mëlçisë (ky nën anestezi lokale veçantë përshkon gjobë gjilpërë lëkurës drejtpërdrejt mbi të mëlçisë, të marrë një pjesë të indeve); anijet kërkimore të mëlçisë (angiografi, splenoportokavahrafiya) me një material të veçantë kontrasti të kontrolluara nga X-ray është e. Fibrinogen është një kompleks glikoproteinik, që prodhohet në mëlçi. Ai qarkullon në gjak. Gjatë dëmtimit të indeve dhe enëve të gjakut, konvertohet në mënyrë enzimatike nga trombina në fibrinë dhe më pas në një mpiksje gjaku të bazuar në fibrinën. Funksioni i tij kryesisht është për të bllokuar enët e gjakut për të ndaluar gjakderdhjen

 • Kennisbank3 knmp.
 • Udo Lindenberg Hotel.
 • Pressglas hersteller.
 • Assassin's creed® brotherhood starker arm trophäen.
 • Telekom zahlungseingang.
 • Schornstein outlet.
 • Cafe am park harburg.
 • Nett sagen dass man jemanden nicht mag.
 • Dancer swords dark souls 3.
 • Canada life rentenversicherung erfahrungen.
 • Zuckerfrei abnehmen erfahrungen.
 • Arduino stepper driver.
 • Gälisches eheversprechen.
 • Telekom zwangstrennung 2019.
 • Lehrplan Hessen Gymnasium G9 Klasse 9.
 • Genossenschaftswohnung wien 1220 mieten.
 • Car launcher pro apk.
 • Plattenspieler rauschen nadel.
 • M:n beziehung.
 • Vereinfachte steuererklärung 2017 formular.
 • Gut und böse grundschule.
 • Subramaniya bharati thangammal bharati.
 • Clipfish watchbox.
 • Getting things done amazon.
 • Wärmepumpentrockner a media markt.
 • Mit baby abends unterwegs.
 • Www deutsches sportpferd deutschesportpferde de.
 • Hemsbach fitnessstudio.
 • Einstecktuch cutaway.
 • Phoenix knx.
 • Tanzschule wetzlar spilburg.
 • Hochdruckreiniger 1 2 oder 3 4.
 • Psychotherapie ausbildung schweiz.
 • Peltier element regeln.
 • Frankfurt marathon startgebühr staffel.
 • Philippinen religion.
 • Spannungsteiler mit poti rechner.
 • Counter strike go buy binds.
 • Festival checkliste.
 • Stadtbürgerrecht luzern.
 • Gkfx metatrader 5.